تبلیغات
فیلم درمانی

فیلم درمانی
فیلم درمانی روشی نوین در درمان بسیاری از بیماری های روحی شما  
قالب وبلاگ
نویسندگان

قسمت دوم  مبحث فیلم درمانی

در ایران به دلیل نبودن امكانات مناسب نمایش در مراكز درمانی و دوبله نشدن بیشتر فیلم ها این روش نمی تواند كاربرد فراگیر برای فیلم درمانی در همه جا داشته باشد. متاسفانه از بیشتر فیلم های ایرانی نیز (مگر شمار اندكی ) به دلیل روند دور از ذهن، باورنكردنی و ساده انگارانه داستان فیلم و به ویژه پایان خوش تصادفی و شگفت انگیز آن نمی توان برای فیلم درمانی سود جست. البته فیلم هایی همانند «سوته دلان» علی حاتمی، «دایی جان ناپلئون»، «آرامش در حضور دیگران» و «كاغذ بی خط» ناصر تقوایی، اغلب آثار و به ویژه «طعم گیلاس» عباس كیارستمی،  «گنج قارون» سیامك یاسمی، «وادنگ»، «جوجه فكلی» و دیگر آثار ارحام صدر، و برخی آثار تمدن قبل از انقلاب، «شب های برره» مهران مدیری، «ماهی ها عاشق می شوند» علی رفیعی، «سفرهای دور و دراز هامی و كامی در وطن» نادر ابراهیمی، «قصه های مجید» كیومرث پوراحمد، «طبل بزرگ زیر پای چپ» كاظم معصومی و حتی «ازدواج به سبك ایرانی»، «قرمز» و.... می توانند هر یك در جایگاه ویژه خود بر پایه مكتب فیلم درمانی سودمند و دگرگون ساز باشند.  بر پایه نظریه های گوناگون روانشناسی، می توان تاثیر فیلم را روی احساسات، عواطف، اندیشه و شناخت مان تبیین كرد. در روان درمانگران هم مانند دیگر قشرهای اجتماع، شیفتگان و دلبستگان فیلم فراوانی پیدا می شوند.
آنها دریافته اند از هنگام یونان باستان، « نمایش یا همان فیلم » می تواند اثرهای روان شناختی سودمند و كارسازی داشته باشد. ارسطو در كتاب بوطیقا چنین گفته است: « تراژدی باید رحم و ترس را برانگیزد تا تخلیه هیجانی ممكن شود. » روان درمانگران می دانند كه این جمله شكوهمند آغاز تبیین «هنردرمانی» در دنیا است. بیش از دوهزار سال بعد فروید از واژه «كاتارسیس» ( تخیله هیجانی ) در درمان بیمارانش سود جست : اما آنكه استفاده درمانی از نمایش را آغاز كرد، یك روانشناس خلاق به نام « مورنو» بود. او واژه « سایكودراما » یا « روان نمایشگری » را در دهه 1930 ابداع كرد. در همین دهه یك پزشك انگلیسی از واژه « دراماتراپی » استفاده كرد كه دقیقاً معنای تئاتر درمانی را می دهد. در بیشتر روش های سایكودراما و فیلم درمانی بیمار كاملاً كنش مند ( فعال ) است.
 هویدا نیست چه كسی برای نخستین بار از فیلم درمانی  برای شتاب بخشیدن به درمان سود جست، اما «برنی وودر» انگلیسی خود را بنیانگذار این روش در سال 1988 می داند .

www.aramgroup.ir

 


برچسب ها: فیلم، درمان، فیلم درمانی، علی حاتمی، سینما، دوبله،
[ یکشنبه 9 مهر 1391 ] [ 08:39 ب.ظ ] [ حمیدرضا مستعار ]
نظرات
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب